Quantcast
Channel: Komentáře: Musí každý odběratel elektřiny odvádět koncesionářské poplatky?
Viewing all 91 articles
Browse latest View live

Od: Martina Sedlářová

$
0
0

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda musím platit koncesionářské poplatky za TV, když nemáme televizní signál, i přestože jsme si pořídili anténu. Bydlíme totiž na hranicích s Polskem a „nechytíme“ z české TV, za kterou platíme, nic. Platím tedy za něco, co vůbec nepoužívám, i kdybych chtěla. Děkuji za odpověď.


Od: RJ

$
0
0

Dobrý den,
jsem ze Slovenska a vlastním v ČR byt. Mám povinnost platit koncesinářské poplatky? Do listopadu jsem měla pouze přechodný pobyt, od prosince mám pobyt trvalý. Jak to, prosím, je? Jak postupovat. Děkuji. RJ

Od: Jana

$
0
0

Dobrý den. Vlastním byt, který jsem nyní začala pronajímat. Na trvalém bydlišti, které mám jinde, platím koncesionářské poplatky. Vím, že v pronajímaném bytě si má poplatky hradit podnájemník sám. Zajímá mě, jak dokážu Č. rozhlasu nebo televizi, že je podnájemník platí, když nemá u mě trvalé bydliště, ani neplatí elekřinu (tu platím já, nájemník mi to hradí). Přece nikde v evidenci není napsané, na jakém č. bytu se tento poplatek hradí.

Od: Petr Woff

$
0
0

Dobrý den, zákon stanovuje: „Rozhlasový poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového vysílání (…) Televizní poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci televizního vysílání (…).“ Neříká nic o tom, že koncesionářské poplatky odvádějí jenom posluchači ČRo a diváci ČT. Naproti tomu, osobně pravidelně sleduji ČT on-line, ale nic platit nemusím, protože samotný notebook patří mezi výjimky (je technicky způsobilý „k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového nebo televizního vysílání pouze v případě, je-li šířeno prostřednictvím vysílačů, družic a kabelových systémů“).

Od: Petr Woff

$
0
0

Dobrý den, myslím si, že Vám koncesionářská povinnost vznikla. Mezi výjimkami, které platit nemusí, jsou totiž uvedeni pouze cizinci, „kterým nebylo na území České republiky uděleno povolení k trvalému nebo dlouhodobému pobytu“.

Od: Petr Woff

Od: Martina Sedlářová

$
0
0

Dne 16.1.2015 v 16:43 Disqus napsal(a):

Od: Jiří Silhavý

$
0
0

Dobrý den. Neplatil jsem televizní poplatek. Přestěhoval jsem se, a v novém bytě nemám tv přijímač, ve smyslu zákona. Kabelový ani pevný rozvod nevydává signál, společná anténa vydává signál a v okně je satelitní parabola, ke které nemám satelitní přijímač.Musím se přihlásit k televiznímu poplatku? Měl bych pro jistotu odstranit i přijímač na satelitní parabole a zaslepit zástrčku pro společnou anténu?


Od: Petr Woff

$
0
0

Zdravím Vás, pokud nevlastníte ani nepoužíváte televizní přijímač ve smyslu zákona 348/2005 Sb. (vizte výše), není co řešit – koncesionářskou povinnost prostě nemáte (leda, že by Vám přišla od ČT výzva a Vy jste neodpověděl dostatečně rychle čestným prohlášením). Pro jistotu sem zkopíruju, zač se podle zmíněného zákona platí televizní poplatek:

„Televizní poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci televizního vysílání, je-li šířeno prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos rozhlasového nebo televizního vysílání, družic nebo kabelových systémů (dále jen „televizní přijímač“). (…) Rozhlasovému nebo televiznímu poplatku nepodléhají (…) zařízení technicky způsobilá k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového nebo televizního vysílání pouze v případě, je-li šířeno prostřednictvím vysílačů, družic a kabelových systémů“.

Od: Jirka

$
0
0

Dobrý den.
Pokud platím poplatek za rádio a toto rádio si vezmu sebou do práce, tak musí se hradit ještě něco navíc nebo stačí, že je rádio moje a že platím poplatky jako fyzická osoba?
Díky

Od: Petr Woff

$
0
0

Dobrý den, Jirko, pokud nejste podnikatel a jako zaměstnanec posloucháte na pracovišti rádio, ze kterého platíte rozhlasový poplatek coby fyzická osoba, věřím, že je povinnosti učiněno za dost.

V jiné situaci je ale podnikatel, který má třeba jedno rádio doma a jedno pouští ve svojí provozovně. Potom by měl platit jeden rozhlasový poplatek jako fyzická osoba a další rozhlasový poplatek coby právnická osoba. V zákoně o rozhlasových a televizních poplatcích totiž stojí (§ 5):

„(1) Poplatník, který je fyzickou osobou, platí rozhlasový poplatek z jednoho rozhlasového přijímače a televizní poplatek z jednoho televizního přijímače, a to i v případě, že jich vlastní, drží nebo z jiného právního důvodu užívá více včetně rozhlasového nebo televizního přijímače, který je příslušenstvím jím provozovaného dopravního prostředku.
(…)
(3) Poplatník, který je fyzickou osobou, která je podnikatelem, platí rozhlasový nebo televizní poplatek z každého rozhlasového nebo televizního přijímače, který používá k podnikání nebo v souvislosti s ním; tím není dotčena povinnost platit poplatky podle ustanovení odstavce 1.“

Od: Martin

$
0
0

Dobrý den,

chci se zeptat zda-li musím platit rozhlasové a televizní poplatky pokud přes týden pobývám v pronajatém městském bytě, kde nemám hlášené trvalé bydliště. Trvalé bydliště mám u rodičů, kde také pobývám o víkendech, svátcích, dovolené atd. V pronajatém bytě pobývám prakticky jen z pracovních důvodů a u rodičů se podílím na provozu domácnosti, odvádím tam také poplatky za komunální odpad atd. U rodičů U rodičů máme samozřejmě televizní přijímač rádio a jsou za ně také řádně placeny koncesionářské poplatky. Je proto podle mého názoru sporné zda-li sdílím společnou domácnost u rodičů či ne a zda-li mám tedy hradit na pronajatém bytě koncesionářský poplatek. Koncesionářský poplatek se má platit za každého člověka pouze jednou. Je tomu tak ne? Prosím tedy o radu zda-li mám povinnost hradit „podruhé“ poplatek i v pronajatém bytě či ne. Děkuji.

Od: Petr

$
0
0

p { margin-bottom: 0cm; line-height: 110%; text-align: justify; page-break-before: auto; }p.western { font-family: „CMU Serif“,serif; font-weight: normal; }a:link { }

Koupil
jsem si TV a odmontoval jsem tuner takovým způsobem, že již
nepůjde vrátit zpět. Je nutné i za tuto TV platit poplatek i když
TV již není technicky způsobilá přijímat signál ?

Od: Petr Woff

$
0
0

Martine, navrhuji sledovat smysl zákonů. Pokud člověk většinu roku bydlí samostatně, lze jej považovat za samostatnou domácnost. Když navíc ve svém separátním bytě (podnájmu) používá televizní a rozhlasový přijímač, můžeme předpokládat, že mu vzniká koncesionářská povinnost.

Od: Petr Woff

$
0
0

Petře, v zákoně o rozhlasových a televizních poplatcích (§ 2, 2. odstavec) doslova stojí:

„Televizní poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého k
individuálně volitelné reprodukci televizního vysílání, je-li šířeno
prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících
rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos rozhlasového nebo
televizního vysílání, družic nebo kabelových systémů (dále jen
„televizní přijímač“). Toto zařízení se považuje za televizní přijímač
i v případě, že si jej poplatník upraví k jinému účelu.“

Mám dojem, že jste (na rozdíl ode mě) technicky zdatný člověk, takže si tuto pasáž ve svojí specifické situaci interpretujete nejlépe sám :-).


Od: jitka

$
0
0

Dobrý Den,mám na Vás dotaz.Jsem vlastníkem bytu,který pronajímám.Ale poplatky za služby a vše co se týče placení platím přes své sipo i Tv a rozhlas poplatek.Nájemník mi poze zasílá finance na učet.Nyní se chci přihlásit k trvalemu bydlišti do jiného města do bytu kde budeme bydlet s přitelem,který pouze plati energie prostřednictvím trval.příkazu.Je třeba poplatek hradit jetě jednou??Moc děkuji za odpověď

Od: Zuzana Hrabinová

$
0
0

Dobrý den,
vlastním byt ve Zlíně, v bytě bydlí můj syn, ale inkaso je na mé jméno přestože zde již trvalý pobyt nemám ,jako na vlastníka bytu, včetně poplatku za rozhlas a televizi. V tomto bytě však již televizor není. Odstěhovala jsem se však do jiného městě kde jsem si koupila malý domek, zde mám trvalý pobyt, opět je inkaso na mé jméno a i zde platím poplatek za rozhlas a televizi, zde televizor je. Platím tedy konceionářské poplatky dvakrát, ale pouze v jednom místě je televizní přijímač. Mohu tedy požádat o zrušení poplatku v místě, kde televizí přijímač není a nebude?

Od: Petr Woff

$
0
0

Dobrý den, paní Hrabinová, být Vámi, určitě požádám o zrušení televizního poplatku v bytě, kde není žádný televizní přijímač. Příslušný formulář jsem na stránkách ČT nenašel, ale tatáž instituce píše:

„1. platba televizního poplatku PROSTŘEDNICTVÍM SIPO
(…) odhláška se provádí vyplněním příslušného tiskopisu a jeho odevzdáním na provozovně České pošty místně příslušné k místu trvalého pobytu. Kontaktní místa pro domácnosti si můžete vyhledat v Seznamu dodacích pošt na webových stránkách České pošty zadáním PSČ Vašeho bydliště. (…)
2. platba televizního poplatku PŘÍMO ČESKÉ TELEVIZI
(…) odhláška se provádí vyplněním příslušného tiskopisu a jeho zasláním přímo České televizi (adresa Česká televize – televizní poplatky, Kavčí hory, 140 70 Praha 4). Příslušné formuláře (…) na vyžádání (tel. 261 133 885, poplatky@ceskatelevize.cz) zašleme poštou.“

Takže doporučuju požádat o tiskopis e-mailem a pokud platíte přes SIPO, odevzdat příslušný papír na pobočce České pošty příslušné k místu Vašeho současného trvalého bydliště (tzn. nikoli ve Zlíně, ale ve Vaší nové domovské obci). Pobočku zjistíte zde: https://www.postaonline.cz/vyhledani-psc/-/vyhledat/pobocku Kdyby něco „drhlo“, napište, formulář vyžádám a pověsím ho sem ke stažení.

Od: Petr Woff

$
0
0

Dobrý den, Jitko, jestli Vám rozumím dobře, televizní přijímač zůstane Vašemu nájemníkovi v pronajímaném bytě, a televizní přijímač bude zároveň ve Vaší nové vlastní domácnosti. Televizní poplatky by tedy měly být placeny na obou místech (podle mého názoru: ideálně pokaždé člověkem, který má v daném bytě svoji domácnost a televizní přijímač).

Od: vlasta

$
0
0

Daji se platit koncesionarske poplatky trvalym prikazem?Na jaky cislo uctu?

Viewing all 91 articles
Browse latest View live